Rock Hall of Fame - Press Conference (RHCP)

27. dubna 2012 v 19:40 | Danny |  Nějaký decibel, nějaká melodie
...aneb článek číslo 2,doplňující ten minulý.
Press Conference se samozřejmě odehrávala před Acceptance Speeches (viz.minulý článek),nebo-li česky před proslovy,ale chtěla jsem dát přednost jednotlivým proslovům a tuto předcházející část zveřejnit až později,takže tak :)
Už jsem se nenamáhala překládat to z AJ do ČJ a mám hned několik důvodů-přeci jen,jazyk užívaný při této konferenci byl ještě o něco hrubší než při proslovech (-> takže se mi to nechce překládat) a navíc to není tak dlouhé ani složité,tudíž si to zvládne přečíst spousta lidí sama v AJ.

Na konferenci se (samozřejmě) ptali lidé na různé věci a první z otázek byla,jak by reagoval na přijetí do Rock Hall of Fame Hillel Slovak.Odpovědi se ujal Anthony:
"I don't really say that I can speak for Hillel, I think that he would have a good laugh. It would certainly mean something to him as he cared deeply about music and the love of the brotherhood of being in a band and being a creative force in the Universe, which he is and always will be… a part of everything we do. But I think more than anything he would probably make you laugh until you pooped your trousers."

Následovala otázka,jak vidí budoucnost a uvedení do síně slávy:
"We really care about being in the moment in the now, all of us do. We're very excited about playing music right now, just like we were in 1983. So it's a strange moment to stop and reflect, but it's very meaningful. It's full of love and crazy ass memories.
There's those surreal moments where it's just, 'But… we're going somewhere, how can we stop and take an award when really we're just half way there?'. But… it is nice to get together with people that we spend some incredible years with along the way, writing songs and playing shows in little theaters in sweaty little transvestite clubs and having the time of our lives just being raucous bastards and not giving a fuck, and just throwing down as hard as possible every night we stepped on stage or into a rehearsal space, and we still get to do it. And we're still getting better, still making mistakes and still talking to folks like you from time to time."

Další byla otázka,jak se vyvinuli během kariéry a co je čeká v budoucnosti.Na tu zodpověděl Flea:
"From the very beginning, no matter what aesthetic or what design people saw us from, we always had fun doing whatever we wanted (Not disregarding whatever anyone might want us to do), but the number one thing is just our love for music, and from the get go all we've wanted to do is to resonate the way that our own hearts beat with music and make our own music the way that we make it. And like Anthony said, that's all we're doing now every day.
We're on tour right now. Every fucking day I get up, I go down to the gig and I think, 'How can we uplift people tonight? How can we be better than we are?'.
I sit at the Piano before the show, I'm like 'How can we write the next song? What can I write that Anthony's gonna really fucking like, that we can make something beautiful.?'
We're still trying to crack the code man, I feel like we're still a newborn band, we're just working and focused on trying to be as good as we can be, and I feel like we've barely scratched the surface of what it's possible for us to be. (*) "

A závěrem řeč,kterou pronesl Chris Rock na jejich adresu po konferenci,při úvodu do síně slávy:
Chris Rock spoke about the first time he saw the Red Hot Chili Peppers, when he intended to see Grandmaster Flash in Philadelphia, but ended up walking into the wrong club…
"My friends and I were like, 'What the fuck is this shit? There's a lot of white people in here'.
They came out and I couldn't understand a fucking word they said, and they had socks on their dicks! I had never been to a white show before, so I thought all white groups put socks on their dicks. Years later, they're one of the biggest groups in the world and getting inducted into the Rock and Roll Hall of Fame. They have black ties on their dicks tonight.
They started creating songs in the early eighties man, lots of songs that never even came out before, like 'Jerkin' off to Farah Fawcett' you know stuff like that. But let me tell you about the Chili Peppers okay… If Brian Wilson and George Clinton had a kid, he'd be as ugly as fuck! But he would sell like the Chili Peppers. He'd be FUN-KY! Okay…
The Red Hot Chili Peppers are the quitisential California band."

(*) -Flea,chtěl jsi tedy jednoduše říct,že jste stále parchanti? :D Ale chápu,takhle to nezní tak poeticky :))
Bless your souls,rest in peace,
Danny
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dubious cat Dubious cat | Web | 29. dubna 2012 v 15:52 | Reagovat

Danny, Danny, děkuji ti za tvůj blog:) Bez tebe bych se tak lehce nedostala k novým informacím o mých bozích,protože můj mozek má toho moc na práci, i když bych zas ráda hledala všechno jako ve čtrnácti:)

2 Several Aiko Several Aiko | 29. dubna 2012 v 15:54 | Reagovat

Je fajn, že sem dáváš přehled, ale piš i něco o sobě :( Blog se přece nejmenuje RHCP.. :( Mrzí mne, když sem nedáváš nic o tobě, jak si užíváš vikendy, co škola tp. :(

3 Danny Danny | Web | 29. dubna 2012 v 16:19 | Reagovat

[2]: Jj,neboj,já vím :)
Ale můj poslední článek by byl vztekací,takže jsem usoudila,že tohle bude lepší :)

4 Dubious cat Dubious cat | Web | 30. dubna 2012 v 22:06 | Reagovat

[3]: Bůh ti žehnej:)

5 Dubious cat Dubious cat | Web | 1. května 2012 v 22:09 | Reagovat

thank you very much, very much, thank you very much jak kdesi říkal Anthony:)

6 Dubious cat Dubious cat | Web | 2. května 2012 v 19:55 | Reagovat

oh, zas nic nevím! Ale určitě ti pomůžu!:)

Máš Skype Danny? Já jsem tě naposled na ICQ jako nového přidaného nezahlédla.. když tak to zkus znovu, nebo mi napiš své icq:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama