Březen 2015

Začátek - rozhodnutí samotné, výběr agentury, atp.

6. března 2015 v 23:59 | Danny |  Danny chce být au pair v USA
O tom, že bych byla au-pair, jsem začala uvažovat už tak dva roky zpátky, někdy mezi 16-17 lety.
Ne, že bych tak za hrob milovala děti. Nemám ráda rozmazlené spratky, kteří křičí kvůli každé hovadině a mají v jednom kuse hysterické záchvaty. Ale s normálně vychovanými dětmi mě to baví. Vždycky mě bavilo učit ostatní, něco jim vysvětlovat a hraní s dětmi je super, protože mě to občas baví víc, než je samotné.
Důvodů, proč bych chtěla odjet do USA a jako au-pair je několik.
Především potřebuju změnu. Po úmorné střední škole (gympl ze mě vysál život) si chci dát pauzu a vrátit sama sobě čas, kterým jsem si učením upírala. Jsem sice před maturitou, ale doufám, že ji zvládnu a tohle mě bude čekat po ní.
Chci pryč od své rodiny, de facto jakoukoliv cestou. Budeme spolu vycházet stonásobně lépe, když já budu žít jinde než oni. Ráda poznávám nové země a věci, takže cestování je taky důvod. USA mě vždycky zajímalo, a to, abych byla 100% upřímná, také proto, že odtamtud je můj nejdražší, love of my life Anthony Kiedis.
Ano, pokud jste tu poprvé a neznáte mě: ano, zbožňuju tuhle rockstar, miluju ho už 6 let a klidně bych za ním letěla přes půl planety, což se možná povede. (Nezdravý level fangirlingu? Jo kdybyste viděli ty A-class stalkery se stovkou navštívených koncertů na kontě. Kam se hrabu.)
Ale to není jediný důvod, i když je taky dost zásadní ((aspoň bychom byli na stejném kontinentě)). Samozřejmě, dřív než začnu s nějakou parodií na samostatný život a budu zapřažena do práce a potenciálního partnerství, chci poznávat svět.
Protože je mi jasné, že pak se mi to už nemusí podařit, pokud budu mít práci nebo přítele nebo obojí.
Navíc, ráda bych zjistila, jestli je práce s dětmi to pravé pro mě, nebo není. Pochopte dobře - už jsem s dětmi pracovala a hlídala je, ale samozřejmě jsem s žádným z nich, kromě mého bratra, nebydlela non-stop a potřebuju si vyzkoušet, jestli bych se práci s nimi věnovala i v budoucím, kariérním životě. (kariérním, haha, Danny. Vždyť tě nechtěli vzít ani do McDonalds.)
Taky si chci zlepšit přízvuk. Mám ho hrozný.
A co já vím, když ta rodina bude dobrá, tak to bude fantastický ^^
Mám i další motivy a ne na vše si vzpomínám, navíc už to moc roztahuju, takže.

Výběr agentury byl buď anebo: dva největší "giganti" co do au-pair záležitostí, Student Agency a Coolagent.
Ačkoliv bych to nahlas neřekla, to víte, že jsem vybírala podle reputace a výše poplatků. Všude po internetu jsem se dočetla desítky negativních recenzí na obě dvě agentury, vlastně jsem obecně četla blogy holek, které měly snad vždy nepříjemné zkušenosti s agenturami.
Jenže na vlastní pěst to na poprvé neriskuju, prostě ne. Ne v Americe. Možná ještě v Evropě, ale ne tam.
Co se dá dělat, prostě můžu doufat jen ve štěstí a vlastní dobrý úsudek ohledně rodiny, říkala jsem si (a říkám si). Pak jsem se dívala na to, co agentury nabízí.
Vlastně ne. Prvně jsem se, právě kvůli všudypřítomným negativním recenzím dívala rovnou po nějaké americké agentuře, abych se vyhnula kritizovanému českému prostředníkovi, a tím jsem dobloudila k Au Pair in America. Jenže, poté co jsem začala vyplňovat online přihlášku, jsem stejně byla ve výsledku nucena vybrat si českou partnerskou agenturu. Takže až v tu chvíli to bylo buď anebo.
Coolagent vypadá výrazně přátelštěji, garantují, že když vás kontaktuje rodina a vám se nelíbí, tak ji můžete odmítnout aniž byste platili nějaký divný poplatek (Poplatek za vklad, poplatek za vyřízení půjčky, poplatek za poplatek....nazdar, 10 korun!) nebo byli vyřazeni z programu, což se prý u některých agentur může stát - a já tomu věřím. Navíc, když to tak člověk ponásobí a posčítá, Student Agency si (nejspíš) účtuje víc:

CA i SA chtějí obě 160 USD za vízum, lépe řečeno to chce americká ambasáda. Alright.
SA registrační poplatek: 2500,- × CA registrační poplatek: 1000,-
SA programový poplatek: 350 USD (normální au-pair) × CA programový poplaatek: 230 EUR (ovšem příšerných a demoličních 890 EUR pokud chcete být au-pair EduCare, což když to teď víte, tak už nechcete)

Takže pokud mi něco neuniklo, je to jasné. Na druhou stranu, jestli dražší vše v SA neznamená, že neskončíte někde v poušti, tak možná budu v budoucnosti zpívat jinou.

Už někdy před 3/4 rokem (začínala jsem moc brzo, nemusíte panikařit) jsem se účastnila seznámení s programem v agentuře a bylo to fajn, někdy na podzim jsem začala s vyplňováním on-line přihlášky na AuPair in America a dnes, s přihláškou z většiny vyplněnou (chybí mi medical report, criminal check a character reference form od profesora), jsem byla na pohovoru a psychotestech.
Pohovor byl v angličtině a je to první věc, která vás může vyřadit z výběru na au-pair, pokud nepočítáme vstupní podmínky jako věk, řidičák, atp.
Pohovorem jsem prošla, byly v něm otázky jako "jaké jsou vaše zkušenosti s dětmi", "něco o vaší rodině", "jaké jsou vaše koníčky", "jaká by měla být ideální au-pair", "zkuste sama sebe popsat (vlastnosti)" a tak dál, slečna / paní Dita z CA to vše zapisuje do archu a to je dejme tomu vše, trvá to asi 20-30 minut.
Následovaly obávané psychotesty. Prý se nestává, že by jimi někdo neprošel, no jo, jenže to samé mi tehdy řekli i v Mangaloo (současný freshbar Ugo) a ha, hádejte koho vyřadili při výběru kandidátů a nedali mu práci.
Otázek bylo opravdu hodně, něco kolem 150. Byly to kroužkovací a těžko říct, na co se ten test vlastně ptal.
Osobně bych řekla, že to byl mix mezi jakýmsi testem osobnosti (introvert / extrovert, rád vede lidi / radši se nechá vést, citlivý / ani ne citlivý,....) a testem toho, jestli nejste nevhodný a nezodpovědný psychopat.
Výsledky testu se posílají na vyhodnocení spolu s přihláškou do partnerské agentury, tudíž výsledky se dozvím jednoduše: buď budu přijata do programu, nebo nebudu.
Každopádně, požadavky české strany už jsem splnila, teď se uvidí jestli splním i té anglické / americké.
Čeká mě doplnění přihlášky....
Jak budou další novinky, hned budu informovat.