Červenec 2016

Jak se dostat na Anglistiku-amerikanistiku na UK

7. července 2016 v 11:05 | Danny |  About...
Tuhle zkoušku jsem zvládla v obou kolech, ale nakonec mě nevzali, protože hranice pro přijetí byla nastavena nejspíš na víc bodů, než jsem měla. Never mind. Zkoušku jsem dělala už loni a stejně jako u Žurnalistiky jsem se u ní tehdy moc nesnažila, protože už jsem věděla, že pojedu do USA a tedy na žádnou VŠ ten rok nepůjdu. Nicméně za ty 2 pokusy jsem stihla něco málo odpozorovat.
Jak se dostat na Žurnalistiku a Knihovnictví v dalších článcích.

1. kolo: test. Má několik částí a to jak vypadá uvidíte na stránkách fakulty. Co je ale dobré do testů znát, protože se to tam opakuje:
 • názvy slovních druhů v AJ
 • jména územních celků v ESC ("What is Ulster?")
 • modernismus - na to tam jsou klidně dvě otázky. Takže vědět, co za období modernism je, jací spisovatelé a díla tam patří a čím je charakteristický
 • vždy je tam otázka na Shakespeara, spíš tedy na obsah jeho děl. Takže znát zhruba obsah jeho her
 • názvy básnických prostředků - to z češtiny jako tropy a figury, jen ještě vědět, jak se to jmenuje v AJ
 • znát miliardu autorů jménem a vědět o nich, z jaké jsou země (to je fakt důležité, ptají se třeba "Který z následujících autorů se nenarodil v USA?"),v jaké éře zhruba žili a co napsali. Nemusíte vědět o jejich životě, ale to výše napsané ano. Vypsala jsem si list jmen, která se tam během těch let objevili a byli to:
T. Williams, Edward F. Albee, S. Plath, Arthur Miller, Eugene O'Neill, G. Chaucer, William M. Thackeray, D. H. Lawrence, L. Ferlinghetti, A. Ginsberg, E. M. Forster, J. Joyce, Henry James, Toni Morrison, Harriet Beecher Stowe, M. Twain, R. Frost, R. Burns, Walter Scott, Hugh MacDiarmid, Dylan Thomas, Ezra Pound, Joseph Heller, Jerome D. Salinger, Salman Rushdie, V. Woolf, E. Bishop, W. Faulkner, Ernest Hemingway, W. B. Yeats, Gertrude Stein, Emily Dickinson, F. S. Fitzgerald, Harold Pinter, Herman Melville, Tennesee WIlliams, J. Kerouac

Ano, ten seznam je smrtící, ale chill - hodně toho znáte ze školy a když se naučíte ten zbytek, tak máte tuhle část testu v suchu.
Zbytek testu, jako gap test a porozumění textu je svým způsobem velmi podobný testům FCE nebo CAE. Takže pokud jste je někdy skládali nebo máte příležitost je před příjimačkami složit, tak vám to celkem pomůže, protože princip je stejný. Navíc se pak dají tyhle certifikáty vzít k ústní zkoušce a slouží jako ukázka vaší motivace ke studiu /ačkoliv body se za ně nepřidělují/.
Co se týče critical writing, tak to jsem nikdy nepochytila. Dostanete dvě ukázky, báseň a nějaký výrok (velmi často Oscar Wilde, btw), z nich si jednu vyberete a máte se k ní "kriticky vyjádřit, přesně a pregnantně postihnout problém a aplikovat ho na konkrétní dílo". Tak nám to řekli na dni otevřených vrat, ale bůh ví, co se po člověku vlastně chce. Tady jsem vždycky improvizovala.

2.kolo: ústní zkouška trvá něco mezi 10 a 20 minutami, ale když jdete na řadu ke konci dne jako já, tak vypadnete nejspíš dřív. Já tam byla asi tak 12 minut?
Vše probíhá v angličtině, už od pozdravu při vlezu do místnosti. Nejdřív se ptají na motivaci. Jak je to dál nevím, protože mě se ptali třeba na to, jak si myslím, že jsem na tom s úrovní v angličtině a co si myslím, že mi jde nejmíň. Tady jsem byla upřímná, mám děsnou výslovnost.
Povídá se také o seznamu knih, očekává se, že jich budete mít plus mínus dvacet - někdo jich ale má třeba 18, někdo 28. Ono na tom zas tolik nezáleží, spíš jen abyste neměli tři Harry Pottery a toť vše. Většinou si porota vybere jedno dílo, které je ve vašem seznamu zaujme - u mě to byli Dubliners v originále z celkem pochopitelného důvodu: je to takřka nečitelné a těžké jak sviň. Poté jsme se trošku bavili o Joyceovi (o kterém nevím nic, krom toho že nosil kulatý brýle a klobouky) a zmínka padla i o Wildeovi, kterého jsem měla v seznamu dvakrát, protože ho mám v oblibě. Další částí je čtení textu, který vám přidělí. Musíte ho nahlas přečíst (traumaaaa o.O), takže hodnotí výslovnost, pak vás ho nechají přeložit. Nakonec se ptají na něco, co s tím textem souvisí, u mě to bylo proč je třeba ta a ta věta v pasivu (vím já?). U některých lidí se stihne u pohovoru probrat i chyby v testech a mají šanci si je opravit, v mém případě ale už byla porota unavená a nějak se na to zapomnělo.

No a to je tak vše, co mě napadá.

Jak se dostat na Žurnalistiku na UK

4. července 2016 v 18:32 | Danny |  About...
Nejsem žádný génius, nejsem žádný oficiální nic (miluju trojté zápory), ale podávala jsem letos přihlášky na 5 oborů a většina zkoušek se mi dost zdařila (překvapivě), takže jsem se rozhodla být hodná nejhodnější a sepsat takové postřehy, které by mohly někomu pomoct. Všechny přihlášky jsem dávala na pražskou Univerzitu Karlovu.
Jak se dostat na Anglistiku-amerikanistiku a Knihovnictví v dalších článcích.
Warning: v ukázkových testech na webech školy nikdy nejsou celé testy. Na to jsem jim vždycky naletěla. Říkala jsem si, že tam určitě dali test celý a že to tudíž během zkoušky za ten časový limit budu pohodově zvládat. Pendrek, stran tam bylo vždy víc.

ŽURNALISTIKA

Ta je fakt brutál. Zkoušky jsem dělala dvakrát, loni jsem se na to ale vůbec nepřipravovala, jelikož už jsem věděla, že pojedu do Ameriky jako au-pair. Takže z mých dvou pokusů a těch ukázkových testů na stránkách UK jsem odpozorovala:

1. kolo: Jedna část je jazyk (volíte si AJ/NJ/RUS/Šp./It.), ten mi ani jeden rok nedělal problém. Nejdřív 28 bodů ze 30, letos 29 (a dokonce vím, kde jsem udělala chybu). Takže pokud jste měli na škole kvalitní výuku cizího jazyku a šlo vám to, tak se není čeho bát. Multiple choice, grammar, výbírání nejvhodnějšího slova do gapu. To je tak všechno.
Co se týče všeobecného testu, to je horší. V první řadě se ptají na znalost gramatiky ČJ (mimochodem, jestli mám někde ve článku chybu, klidně mě opravte!) -
 • mě/mně ("ohromně", "pomněnka", "zapomněl",...)
 • s/z
 • velká a malá písmena u vlastních názvů
 • zkratky (které zkratky jsou správně napsané, třeba AVČR, PhDr a tak)
 • shoda podmětu s přísudkem a především takové ty special případy jako "ledoborce vs ledoborci"
Oba dva roky tam taky byla otázka na to, co je v dané větě vlastním jádrem (rématem)? Taky nevím, co to je, ale i bez toho jsem přežila. Rovněž je zajímá porozumění textu a chce se i vybírání nejvhodnějšího nadpisu k textu.
Další klasikou je otázka na důležitá výročí (350, 100 let,...) toho roku - úmrtí nebo narození nějaké slavné osobnosti. Letos to byl Miguel de Cervantes, na loňský rok si bohužel nevzpomínám. Bývá jedna otázka na sport (Kdo vyhrál tu a tu olympiádu? Jaký fotbalista letos získal cenu Fotbalista roku?) a jedna na rozhlas (jak se jmenují ty a ty pořady dané rádiové stanice a tak). Oba roky se rovněž ptali na klasickou hudbu - kdo složil jakou známou skladbu (třeba Měsíční sonáta, Čtvero ročních období atd.). Jedna otázka se věnuje vítězům nějaké literární soutěže, ať už Magnesia Litera, Cena Jiřího Ortena či jiné.
Zbytek se lišil rok od roku, takže tady jsou náhodné otázky z obou let (na co jsem si vzpomněla):
 • historie: znát základní info + datum u důležitých událostí novodobých dějin ; nástup k moci a úmrtí K. Gottwalda či Stalina nebo Husáka, válka o Falklandy, smrt Jana Palacha, proces s R. Slánským a M. Horákovou, Kubánská (neboli Karibská) krize, Zátoka sviní,...
 • počet fakult UK (huh, já věděla, že je to 17! Nevím, že jsem sama sebe překecala, že je to míň)
 • významní minulí i současní (foto)reportéři - Kdo dělá Reflexu reportéra přes 20 let?
 • rozlišení funkčních stylů a slohů
 • význam nějakého slova - jaké je pro to synonymum (letos myslím "agentura"?)
2. kolo: Uh, tohle byl fakt, fakt záhul. Minulý rok jsem přes druhé kolo neprošla. Nejdřív ze všeho se představujete a případně mluvíte o motivaci (já na ně chrlila takových "úspěchů" z gymplu, že tohle ani nebylo letos potřeba. Loni ovšem ano.). Tady doopravdy doporučuju mlít děsně sebevědomě.
Osobně mám sebevědomí na bodu mrazu a jsem při vystupování nervózní jak prase, takže takovým lidem jako já doporučuju dvě věci: máte-li prášky nebo jiná klidnící léčiva (ať už na předpis nebo volně dostupné na uklidnění), určitě si je vezměte. A druhá věc, připravit si podrobně řeč předem. Na některých zkouškách jsem motivaci ke studiu vařila z vody nebo ji vymýšlela pár minut před ústníma, ale tady si myslím, že je lepší to vědět už z domova. Vzpomeňte si na každý úspěch ve škole nebo mimo ní, který souvisí se žurnalistikou a to tam vytáhněte, i když to bude nějaké pitomé třetí místo někde.
Loni se mi tohle vymstilo, nechtěla jsem tahat sebou všechny ukázky tvorby. Chytla jsem zlou porotu a myslela jsem si, že bude stačit, když jim přinesu školní noviny, kde jsem redaktořila a korektořila a rozsáhlou maturitní práci na vlastní téma včetně povídky a scénáře a vynikajícího posudku od profesorů a že to bude stačit. Pendrek, bylo jim to málo a spolu za seznam četby (k tomu později) mi dali 5 bodů z 20.
Letos jsem se nasrala a donesla jim školní časopisy; maturitní práci; diplom ze soutěže Národní knihovny (2. místo a ještě to byla soutěž o komiks, ale whatever); almanach k 50 výročí gymplu s mojí vítěznou povídkou; recenze, které jsem psala na školní web pro naší profesorku češtiny, která mě měla ráda a tahala mě na většinu soutěží a akcí, ať už jako soutěžícho (to jsem nikdy nevyhrála - traumíčko :/) nebo jako pomocníka s organizací (spolu s mojí kamarádkou), občas obojí. A jako poslední věc jsem donesla kritiky, které jsem začala před pár měsíci pro trénink psát na Kritiky.cz. Ale jsem tragéd, takže to radši nečtěte. Ovšem vyneslo mi to 20 bodů z 20.
Co se týče seznamu četby, tady další mega bacha. Loni jsem maturovala, takže jsem vcelku logicky nestíhala číst nic jiného než maturitní četbu, tudíž jsem do seznamu naházela samou maturitní klasiku: Shakespeare, Stendhal, Němcová, Nezval, no umíte si domyslet. A oni na to prej, že to určitě nečtu ve volném čase a že tuhle středoškolskou četbu jim nosí každý. Tak jim zdvořile povídám, že o tom nikde nic v info o přijímačkách nemají, což je #true. A oni prý, že je zajímá, co čteme sami o sobě, klidně i v originále.
Tudíž jsem se taky nasrala a letos jsem jim ve "fuck you" stylu nacpala hromadu fantasy knih (myslím, že i Hunger Games), rockové biografie v originále, které zbožňuju, nějakou světovou klasiku, která se mi líbila, dvě odborné knížky o žurnalistice a básnické sbírky Sylvie Plath a nějaké perlíčky jako Dubliners od Jamese Joyce, což je v angličtině nečitelné utrpení. A kupodivu, spokojenost. Ovšem měla jsem taky větší štěstí na porotu - a zkoušel mě i Václav Moravec, btw.
V poslední části, té nejtěžší, si losujete otázku. Ty samozřejmě nikde vyvěšené nejsou, ALE. Letos jsem si vytáhla 5 /myslím/, "zahraniční vztahy ČR s našimi sousedy" s bližším zaměřením na jeden mnou zvolený stát. Loni jsem měla 8, "kultura a sport", mohla jsem mluvit i jen o jednom z toho. Některá letošní děcka si vytáhla:
 • Ekonomika - důležitá jména (nevím koho, tbh), minimální mzda, kdo stojí v čele ČNB,...
 • Politický systém ČR - proces schvalování zákona, o ústavě (počet hlav atd.), kdo je nově zvoleným hejtmanem,...
 • Vzdělávání v ČR - kdo je rektorem UK a tak něco
 • Kultura (nevím, zda ta samá jako jsem měla já) - kdo je ředitel Národního divadla a Opery, ředitel Národní galerie
 • Slovensko (tu si nikdo nevylosoval, ale někdo se zmínil, že tam je)
 • EU
 • Rádio - jaká je v současnosti nejpopulárnější stanice?
Dlužno dodat, loňská porota byla tak ukrutná, že mi po vylosování otázky řekla, ať o tom začnu povídat. Ze začátku žádné doplňující otázky, nic. Prostě něco povídejte. Jo fajn, a odkud mám začít a co vás zajímá a co ne?! Letošní porota kladla otázky, takže jsem věděla, co se po mě chce. A to mám radši.
Co se týče doporučené četby: četla jsem akorát od Denise McQuaila Žurnalistika a společnost a nepochopila jsem z toho takřka nic, takže to tedy doopravdy nepodoručuji. Samozřejmě, že jste nejspíš chytřejší než já, každopádně jedna moje spolužačka to taky četla a sdílela můj názor, tudíž ve své blbosti nejsem sama, ha!
Co naopak doporučuji, a je to i v oficiálních materiálech FSV UK, je kniha od našich profesorů, Praktická encyklopedie žurnalistiky a marketingové komunikace. Je to dělané jako slovníky, takže podle abecedních hesel, a jsou tam vysvětleny některé pojmy, které se vám určitě budou hodit - tak třeba termín domicil by tam klidně být mohl.
Pokud si to však půjčíte, myslím, že klidně můžete přeskakovat pojmy z grafického designu, tedy slova jako "sítotisk", "autotypie" atd.
Ideálně se také snažte číst aspoň občas nějaký profláklý tisk, jako Týden, Respekt, Hospodářské noviny, Lidové noviny, ...

Takže snad vám to k něčemu bylo.
Servus