Jak se dostat na Anglistiku-amerikanistiku na UK

7. července 2016 v 11:05 | Danny |  About...
Tuhle zkoušku jsem zvládla v obou kolech, ale nakonec mě nevzali, protože hranice pro přijetí byla nastavena nejspíš na víc bodů, než jsem měla. Never mind. Zkoušku jsem dělala už loni a stejně jako u Žurnalistiky jsem se u ní tehdy moc nesnažila, protože už jsem věděla, že pojedu do USA a tedy na žádnou VŠ ten rok nepůjdu. Nicméně za ty 2 pokusy jsem stihla něco málo odpozorovat.
Jak se dostat na Žurnalistiku a Knihovnictví v dalších článcích.

1. kolo: test. Má několik částí a to jak vypadá uvidíte na stránkách fakulty. Co je ale dobré do testů znát, protože se to tam opakuje:
  • názvy slovních druhů v AJ
  • jména územních celků v ESC ("What is Ulster?")
  • modernismus - na to tam jsou klidně dvě otázky. Takže vědět, co za období modernism je, jací spisovatelé a díla tam patří a čím je charakteristický
  • vždy je tam otázka na Shakespeara, spíš tedy na obsah jeho děl. Takže znát zhruba obsah jeho her
  • názvy básnických prostředků - to z češtiny jako tropy a figury, jen ještě vědět, jak se to jmenuje v AJ
  • znát miliardu autorů jménem a vědět o nich, z jaké jsou země (to je fakt důležité, ptají se třeba "Který z následujících autorů se nenarodil v USA?"),v jaké éře zhruba žili a co napsali. Nemusíte vědět o jejich životě, ale to výše napsané ano. Vypsala jsem si list jmen, která se tam během těch let objevili a byli to:
T. Williams, Edward F. Albee, S. Plath, Arthur Miller, Eugene O'Neill, G. Chaucer, William M. Thackeray, D. H. Lawrence, L. Ferlinghetti, A. Ginsberg, E. M. Forster, J. Joyce, Henry James, Toni Morrison, Harriet Beecher Stowe, M. Twain, R. Frost, R. Burns, Walter Scott, Hugh MacDiarmid, Dylan Thomas, Ezra Pound, Joseph Heller, Jerome D. Salinger, Salman Rushdie, V. Woolf, E. Bishop, W. Faulkner, Ernest Hemingway, W. B. Yeats, Gertrude Stein, Emily Dickinson, F. S. Fitzgerald, Harold Pinter, Herman Melville, Tennesee WIlliams, J. Kerouac

Ano, ten seznam je smrtící, ale chill - hodně toho znáte ze školy a když se naučíte ten zbytek, tak máte tuhle část testu v suchu.
Zbytek testu, jako gap test a porozumění textu je svým způsobem velmi podobný testům FCE nebo CAE. Takže pokud jste je někdy skládali nebo máte příležitost je před příjimačkami složit, tak vám to celkem pomůže, protože princip je stejný. Navíc se pak dají tyhle certifikáty vzít k ústní zkoušce a slouží jako ukázka vaší motivace ke studiu /ačkoliv body se za ně nepřidělují/.
Co se týče critical writing, tak to jsem nikdy nepochytila. Dostanete dvě ukázky, báseň a nějaký výrok (velmi často Oscar Wilde, btw), z nich si jednu vyberete a máte se k ní "kriticky vyjádřit, přesně a pregnantně postihnout problém a aplikovat ho na konkrétní dílo". Tak nám to řekli na dni otevřených vrat, ale bůh ví, co se po člověku vlastně chce. Tady jsem vždycky improvizovala.

2.kolo: ústní zkouška trvá něco mezi 10 a 20 minutami, ale když jdete na řadu ke konci dne jako já, tak vypadnete nejspíš dřív. Já tam byla asi tak 12 minut?
Vše probíhá v angličtině, už od pozdravu při vlezu do místnosti. Nejdřív se ptají na motivaci. Jak je to dál nevím, protože mě se ptali třeba na to, jak si myslím, že jsem na tom s úrovní v angličtině a co si myslím, že mi jde nejmíň. Tady jsem byla upřímná, mám děsnou výslovnost.
Povídá se také o seznamu knih, očekává se, že jich budete mít plus mínus dvacet - někdo jich ale má třeba 18, někdo 28. Ono na tom zas tolik nezáleží, spíš jen abyste neměli tři Harry Pottery a toť vše. Většinou si porota vybere jedno dílo, které je ve vašem seznamu zaujme - u mě to byli Dubliners v originále z celkem pochopitelného důvodu: je to takřka nečitelné a těžké jak sviň. Poté jsme se trošku bavili o Joyceovi (o kterém nevím nic, krom toho že nosil kulatý brýle a klobouky) a zmínka padla i o Wildeovi, kterého jsem měla v seznamu dvakrát, protože ho mám v oblibě. Další částí je čtení textu, který vám přidělí. Musíte ho nahlas přečíst (traumaaaa o.O), takže hodnotí výslovnost, pak vás ho nechají přeložit. Nakonec se ptají na něco, co s tím textem souvisí, u mě to bylo proč je třeba ta a ta věta v pasivu (vím já?). U některých lidí se stihne u pohovoru probrat i chyby v testech a mají šanci si je opravit, v mém případě ale už byla porota unavená a nějak se na to zapomnělo.

No a to je tak vše, co mě napadá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama