Jak se dostat na Žurnalistiku na UK

4. července 2016 v 18:32 | Danny |  About...
Nejsem žádný génius, nejsem žádný oficiální nic (miluju trojté zápory), ale podávala jsem letos přihlášky na 5 oborů a většina zkoušek se mi dost zdařila (překvapivě), takže jsem se rozhodla být hodná nejhodnější a sepsat takové postřehy, které by mohly někomu pomoct. Všechny přihlášky jsem dávala na pražskou Univerzitu Karlovu.
Jak se dostat na Anglistiku-amerikanistiku a Knihovnictví v dalších článcích.
Warning: v ukázkových testech na webech školy nikdy nejsou celé testy. Na to jsem jim vždycky naletěla. Říkala jsem si, že tam určitě dali test celý a že to tudíž během zkoušky za ten časový limit budu pohodově zvládat. Pendrek, stran tam bylo vždy víc.

ŽURNALISTIKA

Ta je fakt brutál. Zkoušky jsem dělala dvakrát, loni jsem se na to ale vůbec nepřipravovala, jelikož už jsem věděla, že pojedu do Ameriky jako au-pair. Takže z mých dvou pokusů a těch ukázkových testů na stránkách UK jsem odpozorovala:

1. kolo: Jedna část je jazyk (volíte si AJ/NJ/RUS/Šp./It.), ten mi ani jeden rok nedělal problém. Nejdřív 28 bodů ze 30, letos 29 (a dokonce vím, kde jsem udělala chybu). Takže pokud jste měli na škole kvalitní výuku cizího jazyku a šlo vám to, tak se není čeho bát. Multiple choice, grammar, výbírání nejvhodnějšího slova do gapu. To je tak všechno.
Co se týče všeobecného testu, to je horší. V první řadě se ptají na znalost gramatiky ČJ (mimochodem, jestli mám někde ve článku chybu, klidně mě opravte!) -
 • mě/mně ("ohromně", "pomněnka", "zapomněl",...)
 • s/z
 • velká a malá písmena u vlastních názvů
 • zkratky (které zkratky jsou správně napsané, třeba AVČR, PhDr a tak)
 • shoda podmětu s přísudkem a především takové ty special případy jako "ledoborce vs ledoborci"
Oba dva roky tam taky byla otázka na to, co je v dané větě vlastním jádrem (rématem)? Taky nevím, co to je, ale i bez toho jsem přežila. Rovněž je zajímá porozumění textu a chce se i vybírání nejvhodnějšího nadpisu k textu.
Další klasikou je otázka na důležitá výročí (350, 100 let,...) toho roku - úmrtí nebo narození nějaké slavné osobnosti. Letos to byl Miguel de Cervantes, na loňský rok si bohužel nevzpomínám. Bývá jedna otázka na sport (Kdo vyhrál tu a tu olympiádu? Jaký fotbalista letos získal cenu Fotbalista roku?) a jedna na rozhlas (jak se jmenují ty a ty pořady dané rádiové stanice a tak). Oba roky se rovněž ptali na klasickou hudbu - kdo složil jakou známou skladbu (třeba Měsíční sonáta, Čtvero ročních období atd.). Jedna otázka se věnuje vítězům nějaké literární soutěže, ať už Magnesia Litera, Cena Jiřího Ortena či jiné.
Zbytek se lišil rok od roku, takže tady jsou náhodné otázky z obou let (na co jsem si vzpomněla):
 • historie: znát základní info + datum u důležitých událostí novodobých dějin ; nástup k moci a úmrtí K. Gottwalda či Stalina nebo Husáka, válka o Falklandy, smrt Jana Palacha, proces s R. Slánským a M. Horákovou, Kubánská (neboli Karibská) krize, Zátoka sviní,...
 • počet fakult UK (huh, já věděla, že je to 17! Nevím, že jsem sama sebe překecala, že je to míň)
 • významní minulí i současní (foto)reportéři - Kdo dělá Reflexu reportéra přes 20 let?
 • rozlišení funkčních stylů a slohů
 • význam nějakého slova - jaké je pro to synonymum (letos myslím "agentura"?)
2. kolo: Uh, tohle byl fakt, fakt záhul. Minulý rok jsem přes druhé kolo neprošla. Nejdřív ze všeho se představujete a případně mluvíte o motivaci (já na ně chrlila takových "úspěchů" z gymplu, že tohle ani nebylo letos potřeba. Loni ovšem ano.). Tady doopravdy doporučuju mlít děsně sebevědomě.
Osobně mám sebevědomí na bodu mrazu a jsem při vystupování nervózní jak prase, takže takovým lidem jako já doporučuju dvě věci: máte-li prášky nebo jiná klidnící léčiva (ať už na předpis nebo volně dostupné na uklidnění), určitě si je vezměte. A druhá věc, připravit si podrobně řeč předem. Na některých zkouškách jsem motivaci ke studiu vařila z vody nebo ji vymýšlela pár minut před ústníma, ale tady si myslím, že je lepší to vědět už z domova. Vzpomeňte si na každý úspěch ve škole nebo mimo ní, který souvisí se žurnalistikou a to tam vytáhněte, i když to bude nějaké pitomé třetí místo někde.
Loni se mi tohle vymstilo, nechtěla jsem tahat sebou všechny ukázky tvorby. Chytla jsem zlou porotu a myslela jsem si, že bude stačit, když jim přinesu školní noviny, kde jsem redaktořila a korektořila a rozsáhlou maturitní práci na vlastní téma včetně povídky a scénáře a vynikajícího posudku od profesorů a že to bude stačit. Pendrek, bylo jim to málo a spolu za seznam četby (k tomu později) mi dali 5 bodů z 20.
Letos jsem se nasrala a donesla jim školní časopisy; maturitní práci; diplom ze soutěže Národní knihovny (2. místo a ještě to byla soutěž o komiks, ale whatever); almanach k 50 výročí gymplu s mojí vítěznou povídkou; recenze, které jsem psala na školní web pro naší profesorku češtiny, která mě měla ráda a tahala mě na většinu soutěží a akcí, ať už jako soutěžícho (to jsem nikdy nevyhrála - traumíčko :/) nebo jako pomocníka s organizací (spolu s mojí kamarádkou), občas obojí. A jako poslední věc jsem donesla kritiky, které jsem začala před pár měsíci pro trénink psát na Kritiky.cz. Ale jsem tragéd, takže to radši nečtěte. Ovšem vyneslo mi to 20 bodů z 20.
Co se týče seznamu četby, tady další mega bacha. Loni jsem maturovala, takže jsem vcelku logicky nestíhala číst nic jiného než maturitní četbu, tudíž jsem do seznamu naházela samou maturitní klasiku: Shakespeare, Stendhal, Němcová, Nezval, no umíte si domyslet. A oni na to prej, že to určitě nečtu ve volném čase a že tuhle středoškolskou četbu jim nosí každý. Tak jim zdvořile povídám, že o tom nikde nic v info o přijímačkách nemají, což je #true. A oni prý, že je zajímá, co čteme sami o sobě, klidně i v originále.
Tudíž jsem se taky nasrala a letos jsem jim ve "fuck you" stylu nacpala hromadu fantasy knih (myslím, že i Hunger Games), rockové biografie v originále, které zbožňuju, nějakou světovou klasiku, která se mi líbila, dvě odborné knížky o žurnalistice a básnické sbírky Sylvie Plath a nějaké perlíčky jako Dubliners od Jamese Joyce, což je v angličtině nečitelné utrpení. A kupodivu, spokojenost. Ovšem měla jsem taky větší štěstí na porotu - a zkoušel mě i Václav Moravec, btw.
V poslední části, té nejtěžší, si losujete otázku. Ty samozřejmě nikde vyvěšené nejsou, ALE. Letos jsem si vytáhla 5 /myslím/, "zahraniční vztahy ČR s našimi sousedy" s bližším zaměřením na jeden mnou zvolený stát. Loni jsem měla 8, "kultura a sport", mohla jsem mluvit i jen o jednom z toho. Některá letošní děcka si vytáhla:
 • Ekonomika - důležitá jména (nevím koho, tbh), minimální mzda, kdo stojí v čele ČNB,...
 • Politický systém ČR - proces schvalování zákona, o ústavě (počet hlav atd.), kdo je nově zvoleným hejtmanem,...
 • Vzdělávání v ČR - kdo je rektorem UK a tak něco
 • Kultura (nevím, zda ta samá jako jsem měla já) - kdo je ředitel Národního divadla a Opery, ředitel Národní galerie
 • Slovensko (tu si nikdo nevylosoval, ale někdo se zmínil, že tam je)
 • EU
 • Rádio - jaká je v současnosti nejpopulárnější stanice?
Dlužno dodat, loňská porota byla tak ukrutná, že mi po vylosování otázky řekla, ať o tom začnu povídat. Ze začátku žádné doplňující otázky, nic. Prostě něco povídejte. Jo fajn, a odkud mám začít a co vás zajímá a co ne?! Letošní porota kladla otázky, takže jsem věděla, co se po mě chce. A to mám radši.
Co se týče doporučené četby: četla jsem akorát od Denise McQuaila Žurnalistika a společnost a nepochopila jsem z toho takřka nic, takže to tedy doopravdy nepodoručuji. Samozřejmě, že jste nejspíš chytřejší než já, každopádně jedna moje spolužačka to taky četla a sdílela můj názor, tudíž ve své blbosti nejsem sama, ha!
Co naopak doporučuji, a je to i v oficiálních materiálech FSV UK, je kniha od našich profesorů, Praktická encyklopedie žurnalistiky a marketingové komunikace. Je to dělané jako slovníky, takže podle abecedních hesel, a jsou tam vysvětleny některé pojmy, které se vám určitě budou hodit - tak třeba termín domicil by tam klidně být mohl.
Pokud si to však půjčíte, myslím, že klidně můžete přeskakovat pojmy z grafického designu, tedy slova jako "sítotisk", "autotypie" atd.
Ideálně se také snažte číst aspoň občas nějaký profláklý tisk, jako Týden, Respekt, Hospodářské noviny, Lidové noviny, ...

Takže snad vám to k něčemu bylo.
Servus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dubiouscat Dubiouscat | Web | 13. srpna 2016 v 18:03 | Reagovat

Trochu mě mrzí, že mám VŠ  prakticky za sebou. Kdybych měla před X lety možnost číst tvůj článek... Ale já tenkrát dělala jen 1 kolo. Jsem na tebe hrdá!:)

2 Anna Koucka Anna Koucka | E-mail | 5. května 2017 v 13:08 | Reagovat

Kolik knih sis dávala do toho seznamu četby ? Nejsem si vůbec jistá jak rozsáhlý seznam bych jim měla předložit. A jinak k tomu seznamu tvorby, zajímalo by je případně i něco co jsem napsala "jen" ve volném čase a nebylo to nikde publikováno, nebo to tam vůbec nemám tahat?

3 Danny Danny | 7. května 2017 v 0:11 | Reagovat

[2]: 23 knih :) A obvykle tak lidi měli mezi 20 a 30 knihami.
Hele, těžko to může uškodit. Vezmi to tam. Lepší ukázat šuplíkovou tvorbu než žádnou tvorbu.

4 Anna Koucka Anna Koucka | E-mail | 8. května 2017 v 13:06 | Reagovat

Moc dekuji za odpoved:) a jsi jinak se skolou spokojena co se tyce vyuky, kolektivu, predmetu atd? :)

5 Oly Oly | E-mail | 27. května 2017 v 14:57 | Reagovat

Ahoj Ani, také se tento rok hlásím! Jak jsi na tom? Už se nám to blíží, haha:( Jsi z PHY?

Jinak Danny, moc díky za článek, pročetla jsem si ho nejméně pětkrát a cítím se připraveně :D

6 Danny Danny | 1. června 2017 v 13:33 | Reagovat

[4]:
[5]: Snad se dostanete :D Taky jsem zpozorovala, že mají obrovskou výhodu ti, kteří odmaturovali ze ZSV. Jak u přijímaček, tak v prváku.
A není zač :)

Kdyby se některá z vás dostala, napište mi :D Kamarádů není nikdy dost a na vysoké škole se mi celkem špatně sbírají, všichni už mají close friends z předchozích stupňů vzdělání. Výuka a předměty podle mě docela dobrý, ale já jsem výjimka, nadpoloviční většina na to nadává, že spousta těch předmětů je k ničemu. Těžko říct

7 JL575 JL575 | E-mail | 26. června 2017 v 19:13 | Reagovat

Tak jsem tam! Z velký části je to díky tobě, takže moc děkuju! Za kontakt budu rád. :-)

8 Danny Danny | 31. srpna 2017 v 17:21 | Reagovat

[7]: Gratulujiiiii! ^^ Za kontakt na co, na mě? :P

9 Monika Monika | 1. prosince 2017 v 21:46 | Reagovat

Ahoj:) Muzu se prosim te zeptat, jestli byly ty otazky ve vseobecnem testu multiple choices, nebo jen jedna spravna odpoved?  Moc diky za odpoved :)

10 Danny Danny | 2. prosince 2017 v 17:24 | Reagovat

[9]: U něčeho bylo víc variant správně, jako třeba vyberte řádky, které jsou napsané bez pravopisné chyby - nebo tak něco. A někde byla správně jen jedna odpověď, pokud si dobře vzpomínám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama