Srpen 2016

Jak se dostat na Knihovnictví na UK

14. srpna 2016 v 17:02 | Danny |  About...
Knihovnictví na Karlovce má jen jednu zkoušku, a to ústní. Ačkoliv jsem málem hodila kufr nervozitou, nakonec to nebylo nějak zvlášť náročné. Díky bohu.
V první řadě je důležité pořádně si pročíst, co si s sebou máte na zkoušky vzít - letos to tak 45 % lidí s sebou nemělo, což pro mě znamenalo, že konkurence byla rozmáznutá jako dotěrná moucha. A byla to svým způsobem škoda, protože po pokecu s pár holkami (kluků minimum) jsem objevila novou kamarádku a taky to, že se tam hlásí dost zajímavých lidí.
Přímo na stránkách fakulty ÚISK se píše pouze o tom, že k ústní zkoušce potřebujete seznam prostudované literatury a jsou tam doporučené odkazy jako Ikaros či Čtenář, nic se tam však nepíše o tom, že si člověk má přinést životopis, ten seznam literatury /celkem logické, ale to byste se sakra divili, kolik lidí to nedoneslo - možná fakt půlka/ a motivační dopis. Tyhle informace si přečtete u přihlášky v čuněti, tedy v SISu, přes nějž se přihláška podává. A myslím, že se to dokonce píše i v pozvánce k příjimačímu řízení, které chodí kolem půlky dubna. Naopak mají stránky ÚISK neaktualizované informace a pořád tam kupříkladu visí ukázky testů k příjimacímu řízení, ale testy se už zrušily někdy předloni nebo ještě dřív. Bohužel, ÚISK si to asi moc neaktualizuje, tudíž spousta uchazeček spolehla na tohle, a pak tam na koleni na nějaký zmuchlaný papír psaly z hlavy seznam přečtených odborných článků či životopis...
Co se týče pohovoru samotného - když si vás zavolají, čeká vás v místnosti asi 5 profesorů, ale klid, nikdo vás nesežere (snad). První byla myslím motivace a doporučuju vymyslet si nějaký pořádný důvod. Kdo říká, že to musí být úplně pravda? Jen se prostě nezasekněte na "miluju knihy" a konec. Já třeba mluvila o tom, jak pracuji v knihkupectví a že je si to s knihovnictvím celkem blízký svět a tím jako že dokazuji svůj zájem o tenhle obor. Potom se ptají na ty odborné články, které jste přečetli - netvrdím, že jsem přečetla úplně všechno, co jsem si tam napsala, ale přinejmenším jsem to prolítla a that's the key of success. Pokud tam kvůli délce vážně musíte dávat něco, co jste nečetli, dejte tam toho minimum a pokud možno to aspoň rychle přečtěte před tím, než se dostanete na řadu - vzhledem k tomu, že si tam člověk sám zapisuje, jako kolikátý půjde na řadu (ten den), to není takový problém.
A poslední věc - dívat se do očí a pokud možno se aspoň trochu usmívat. Neverbální gesta tvoří velkou část komunikace a může vám to pomoci.
Není potřeba se připravovat nijak sáhodlouze, já tomu věnovala asi 3 dny a nakonec jsem z toho vydolovala 75 bodů ze 100 (a jsem přijatá, ale půjdu na Žurnalistiku). Na rozdíl od ostatních příjimaček, o nichž píšu, tohle vážně nepotřebovalo půlroční přípravu - aneb Jak se dostat na Žurnalistiku, Jak se dostat na Anglistiku-amerikanistiku. Na stranu druhou, když se na to vykašlete úplně jako výše zmíněné osoby, tak máte smůlu.
Takže chill a udělejte aspoň to minimum.